Isidora Stanić: „#KONEKTOVANIRODITELJI: Modeli reprezentacije roditeljstva i detinjstva na Instagramu”

Edicija: PRVA KNJIGA / STUDIJE
120 strana, broš povez, 20 cm, 2016 god.
ISBN 978-86-6029-303-1

Cena: 600
Knjigu možete poručiti puzećem na mejl:
banatskikulturnicentar@gmail.com



U celini uzev, knjiga Isidore Stanić bavi se originalnom, malo razmatranom tematikom i to čini veoma uspešno. Uklapajući savremene fenomene u širi socijalni, istorijski i kulturni kontekst, i ukazujući na njihove veze s tradicijom, autorka je napravila studiju koja može biti interesantna i podsticajna za veoma širok krug potencijalnih čitalaca. 

prof. dr Ljiljana Pešikan Ljuštanović 


Kako se menja odnos roditelja i dece kad se fenomen porodične fotografije preseli na internet? Na prividno jednostavno pitanje, Isidora Stanić daje neočekivane odgovore u zanimljivom i provokativnom istraživanju vizuelnih strategija društvene mreže Instagram. Ovo je prva studija o Instagramu u Srbiji, i važan doprinos preispitivanju jednog od gorućih pitanja našeg vremena: kako omasovljenje medija utiče na porodicu? 

prof. dr Vladislava Gordić Petković

PRESS CLIPPING: „Rodno mesto Teodoru u čast”

Veče duhovne poezije Dragana Stanića (Ivana Negrišorca) i Selimira Radulovića


Rtv.rs: Stanić i Radulović Teodoru Pavloviću u čast, 25.12.2016.
Dnevnik.rsTeodoru Pavloviću u čast, 28.12.2016.
Zrenjaninski.com: VEČE DUHOVNE POEZIJE STANIĆA I RADULOVIĆA, 25.12.2016.
http://www.zrenjaninski.com/kultura/vece-duhovne-poezije-stanica-i-radulovica/

KTV Vesti Zrenjanin: Predsednik Matice srpske u Banatskom Kulturnom centru, 29.12.2016.


Glavnevesti.com: STANIĆ I RADULOVIĆ TEODORU PAVLOVIĆU U ČAST, 25.12.2016.

Vesti.rsSTANIĆ I RADULOVIĆ TEODORU PAVLOVIĆU U ČAST, 25.12.2016.

News.burina.net: Stanić i Radulović Teodoru Pavloviću u čast, 25.12.2016.

Reporter.rsStanić i Radulović Teodoru Pavloviću u čast, 25.12.2016.

Naslovi.netStanić i Radulović Teodoru Pavloviću u čast, 25.12.2016.

Palo.rsStanić i Radulović Teodoru Pavloviću u čast, 25.12.2016.


Jovan Zivlak i pesnici Drustva književnika Vojvodine:


Rtv.rs: Zivlak i pesnički maraton Teodoru u čast, 22.12.2016.


Zrenjaninski.com: AUTORSKO KNJIŽEVNO VEČE JOVANA ZIVLAKA, 24.12.2016.
http://www.zrenjaninski.com/kultura/autorsko-knjizevno-vece-jovana-zivlaka/

Naslovi.net:
Zivlak i pesnički maraton Teodoru u čast, 22.12.2016.
http://www.naslovi.net/2016-12-22/rtv/zivlak-i-pesnicki-maraton-teodoru-u-cast/19406151


KTV Vesti 
Zrenjanin: Književno veče Jovana Zivlaka, 29.12.2016.



Vesti.rsZIVLAK I PESNIČKI MARATON TEODORU U ČAST, 22.12.2016.

Glavnevesti.comZIVLAK I PESNIČKI MARATON TEODORU U ČAST, 22.12.2016.

News.burina.net: Zivlak i pesnički maraton Teodoru u čast, 22.12.2016.


Reporter.rs: Zivlak i pesnički maraton Teodoru u čast, 22.12.2016.
http://www.reporter.rs/2016-12-22/rtv/zivlak-i-pesnicki-maraton-teodoru-u-cast-50029575.html


Izložba Dragoša Kalajića i koncert Sonje Kalajić i Aleksandre Kurilić:

Национална Ревија - National Review, http://www.nacionalnarevija.com/: U NOVOM MILOŠEVU, U BANATU, MALA NOĆNA GALERIJA, Obred za Suncovrat, januar, 2017.
http://www.nacionalnarevija.com/tekstovi/br%2059/07%20Etide.html

Rtv.rs: Izložba Dragoša Kalajića u Novom Miloševu, 15.12.2016.
http://www.rtv.rs/sr_lat/zivot/kultura/izlozba-dragosa-kalajica_783595.html

KTV Vesti ZrenjaninIzložba i koncert u Galeriji Banatskog kulturnog centra, 20.12.2016.


News.burina.net: Izložba Dragoša Kalajića, 15.12.2016.

Naslovi.net: Izložba Dragoša Kalajića u Novom Miloševu, 15.12.2016.

Nsreporter.rs: Izložba Dragoša Kalajića u Novom Miloševu, 15.12.2016.

Reporter.rsIzložba Dragoša Kalajića, 15.12.2016.

Vesti.rs: IZLOŽBA DRAGOŠA KALAJIĆA U NOVOM MILOŠEVU, 15.12.2016.


Književni konkurs Narodne biblioteke Novi Bečej i Banatskog kulturnog centra

Narodna biblioteka Novi Bečej

i Banatski kulturni centar
raspisuju
KNJIŽEVNI KONKURS 
„Naši pisci ‒ zavičajne teme”


Narodna biblioteka Novi Bečej i Banatski kulturni centar Novo Miloševo raspisuju književni konkurs pod nazivom „Naši pisci ‒ zavičajne teme” za objavljivanje četri knjige autora najboljih rukopisa pristiglih na konkurs. 

Konkurs se raspisuje u okviru projektnih aktivnosti Opštine Novi Bečej podržanih od strane Ministarstva kulture i informisanja RS na konkursu „Gradovi u fokusu”.

Konkurs se odnosi na autore koji žive na teritoriji Opšine Novi Bečej, ali i one koju su u Opštini Novi Bečej rođeni ili sadržajima svojih rukopisa za nju vezani.

Autori konkurišu sa rukopisima na srpskom ili mađarskom jeziku od kojih će žiri u sastavu: predsednik Viktor Škorić, prof. i književnik, Gordana Svilengaćin, prof. i Agneš Đukičin, prof. i direktor Narodne biblioteke Novi Bečej, odabrati četiri najbolja rukopisa čijim će autorima kao nagrade biti objavljene knjige (do 96 strana A5 formara, u tiražu od 300 primeraka).

Knjige će biti objavljene u izdanju Narodne biblioteke Novi Bečej i Banatskog kulturnog centra iz Novog Miloševa.

Propozicije konkursa: rukopise (poezija, proza, esej, književna kritika i dr), biografiju autora i kontakt podatke (adresa, mejl, telefon) slati u tri primerka u štampanoj formi i u jednom primerku u elektronskoj formi na CD-u na adresu: Narodna biblioteka Novi Bečej, Žarka Zrenjanina 9, 23272 Novi Bečej.

Konkurs je otvoren od 27. 12. 2016. do 31. 3. 2017. godine.

Rezultati konkursa biće objavljeni do 30. 4. 2017. godine, a nagrađeni rukopisi će biti objavljeni do 1. 9. 2017. i predstavljeni na 62. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga krajem oktobra 2017. godine u okviru sajamskih aktivnosti Banatskog kulturnog centra.

Rodno mesto Teodoru u čast

Projekat „Rodno mesto Teodoru u čast” u produkciji Banatskog kulturnog centra realizovan je kao deo projektnih aktivnosti Opštine Novi Bečej „Grada u fokusu” uz podršku Ministarstva kulture i informisanja Republike Srbije.

Banatski kulturni centar u saradnji sa Maticom srpskom organizuje tradicionalnu manifestaciju Dani Teodora Pavlovića koja traje 17 godina i u okviru koje se dodeljuju nagrade sa imenom Teodora Pavlovića u Matici srpskoj u Novom Sadu.

Projektom „Rodno mesto Teodoru u čast” Banatski kulturni centar u fokus kulturnih zbivanja ponovo stavlja ime Teodora Pavlovića u čiju slavu su održana tri značajna programa upravo u njegovom rodnom mestu Novom Miloševu.

Retrospektivna izložba manjih likovnih formata Dragoša Kalajića i koncert Dua Sonje Kalajić (violina i kastanjete) i Aleksandre Kurilić (viola) održani su 17. decembra 2016.

Više informacija: 

Autorsko književno veče Jovana Zivlaka, ovogodišnjeg dvostrukog dobitnika Nagrada „Teodor Pavlović”, i pesnički maraton članova Društva književnika Vojvodine održani su 24. decembra 2016.

Književno veče Dragana Stanića (Ivana Negrišorca), predsednika Matice srpske, i Selimira Radulovića, upravnika Biblioteke Matice srpske, održano je 26. decembra 2016.

Više informacija: 




Teodor Pavlović (1804–1854), koji je rođen u Karlovu, današnjem Novom Miloševu, bio je obnovitelj i reformator Matice srpske, njen prvi sekretar, urednik „Letopisa” Matice srpske, osnivač Galerije Matice srpske, osnivač prve muzejske zbirke u Srba, novinar i rodonačelnik žurnalistike u Srba, advokat, književnik, prevodilac – jedna od najistaknutijih, a nepravedno zaboravljenih, ličnosti srpskog naroda u prvoj polovini 19. veka, čije je pregalaštvo dalo trajni doprinos srpskoj kulturi.

Stanić i Radulović gostovali u BKC-u Teodoru u čast

Veče duhovne poezije Dragana Stanića (Ivana Negrišorca) i Selimira Radulovića održano je 26. decembra 2016. u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu.

Selimir Radulović, Dragan Stanić i Radovan Vlahović.

Svoje stihove, Dragan Stanić
, univerzitetski profesor i predsednik Matice srpske, i Selimir Radulović, upravnik Biblioteke Matice srpske i potpredsednik Udruženja književnika Srbije, na održanoj večeri posvetili su jednom od svojih najzaslužnijih prethodnika u Matici srpskoj  Teodoru Pavloviću  i to u njegovom rodnom mestu.

Programu prisustvovao predsednik Opštine Novi Bečej - grada u fokusu - Saša Maksimović.

Program je održan u okviru projekata „Rodno mesto Teodoru u čast” i „Gradovi u fokusu” uz podršku Ministarstva kulture i informisanja RS i Opštine Novi Bečej. 

Pevačko društvo Crkvene opštine Dragutinovo sa sveštenikom Milomirom Jelićem.
Horovođa: Savica Rođenkov.

Pored pesnika, nastupilo je i Pevačko društvo Crkvene opštine Dragutinovo iz Novog Miloševa osnovano 1889. godine pri hramu Sv. Arhangela Gavrila, u čijoj porti je sahranjen Teodor Pavlović i gde mu je Matica srpska podigla spomenik 1888. godine. Društvo više od jednog veka bez prekida, bez poznavanja nota   po sluhu  čuva tradiciju jedinstvenog crkvenog, sa primesama ruskog, pojanja.

Dragan Stanić.

Dragan Stanić je, između ostalog, pročitao pesmu posvećenu Teodoru Pavloviću iz nove knjige Matični mleč i izrazio veliku radost zbog održane večeri prisećajući se početaka vraćanja Teodora Pavlovića u kulturnu javnost: „Pre osamnaest godina, kad smo se našli u Matici srpskoj Radovan Vlahović, koji je došao sa idejom, i Selimir Radulović i ja, i kad smo formuslisali to tako da bi vredelo pokrenuti jednu kulturnu manifestaciju  pravo da vam kažem, nismo mislili da će to potrajati toliko dugo, ali smo se nadali da bi moglo potrajati. Taj stvaralački impuls koji u sebi i oko sebe neguje Radovan Vlahović je učinio da ta manifestacija zaista očuva dušu svih ovih osamnaest godina i da, eto, sad nakon osamnaest godina pokaže neku svoju zrelost, neko punoletstvo, zbog čega je usledila i ta vrsta nagrade, a to je da počne i republičko ministarstvo da prepoznaje ovu manifestaciju i da je podržava finansijski na drugi način.” 

Predsednik Matice sa Teodorom Pavlovićem povezuje i rad Banatskog kulturnog centra: „Iz tog nukleusa je rođen onda i Banatski kulturni centar i ova izdavačka delatnost koja mislim da je na kulturnoj mapi Srbije jasno obeležila upravo ime Novog Miloševa, a to je mesto u kojem se sada povodom Teodora Pavlovića, u stalno sećanje na njega, ali povodom svega onoga što i Banat ima, ali pre svega ima Novo Miloševo, sada se okupljaju ljudi iz različitih stilova pisanja, i poetika, i generacija, i jezika na kojima stvaraju, dakle, ovo je zaista postao jedan kulturni centar vrlo zanimljivi i specifičan. Tako da, ako smo znali Novo Miloševo nekada po Teodoru Pavloviću, pa kasnije i po horu, sada ga, evo, boga mi, već skoro dve decenije, prepoznajemo po sve onome što se dešava: po Danima Teodora Pavlovića i po Banatskom kulturnom centru.

Selimir Radulović.

Selimir Radulović je povodom gostovanja rekao: „Zaista, radosna i puna čast je za mene ova prilika što se nalazim u Novom Miloševu i učestvujem u ovom malom prigodnom programu. Posebno se radujem što sam u domu mog dugogodišnjeg prijatelja i moga kolege Radovana Vlahovića i radujem se da sam uzeo učešće u programu koji je održan povodom jednog izuzetnog čoveka iz ove sredine Teodora Pavlovića koji je bio izuzetan i na čitavom prostoru srpske kulture i veoma je značajno da se to obeležava na ovakav, rekao bih, istinski način.”

Radulović zaokružuje veče zaključkom i optimističnom porukom kad je u pitanju smisao poezije i kulture u današnjem svetu: „U svetu koji, kako kaže jedan filosof, škripi i preti da se sruši, u svetu u kojem je jedini smisao sećanje na smisao, u svetu u kojem je malo onih koji bi od srca da dele sa drugim ljudima, okrenuti se prostoru poezije i kulture u celosti, čini mi se da je prava stvar i danas u drugom desetleću 21. veka, iako se i nadalje postavlja ono pitanje, koje je postavio i veliki pesnik, nemački pesnik romantičar, Čemu pesnici u oskudno vreme? Mi možemo da kažemo, ponavljajući to pitanje, da ipak ima razloga da pesnici pevaju u tim oskudnim vremenima i da su oni svojevrsna opomena svetu i čoveku koji je izgubio vlastitu ravnotežu.”

Zivlak i pesnici DKV-a gostovali Teodoru u čast

Autorsko književno veče Jovana Zivlaka, ovogodišnjeg dvostrukog dobitnika Nagrada „Teodor Pavlović”, i pesnički maraton članova Društva književnika Vojvodine održani su, Teodoru Pavloviću u čast, 24. decembra 2016. u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu. 

Todoreskov, Zivlak, Bradić i Petrinović.

O delu Jovana Zivlaka govorili su: dr Dragana Todoreskov, dr Stevan Bradić i Franja Petrinović. Učesnici pesničkog maratona, članovi Društva književnika Vojvodine: Dragomir Šoškić, Saša Nišavić, Dušan Radak i Vesna Korać. Gosti maratona: Anica Garić i Miloš Galetin. Učesnike i publiku  je pozdravio domaćin Radovan Vlahović, direktor BKC-a.

U prvom redu, učesnici maratona (s leva na desno): Nišavić, Garić, Šoškić, Galetin, Korać i Radak.

Jovan Zivlak je ovogodišnji dobitnik Nagrada „Teodor Pavlović” za životno delo i za najbolju knjigu, za knjigu eseja „Sablasti poezije”, koje dodeljuje Banatski kulturni centar u saradnji sa Maticom srpskom u okviru tradicionalne manifestacije Dani Teodora Pavlovića.

Povodom gostovanja u Banatskom kulturnom centru Teodoru u čast, Zivlak je izjavio da je impresivno i retkost da se neko, u mestu kao što je Miloševo, usudi da stvara i disturibuira kulturu, a pogotovu da prikazuje i afirmiše poeziju. Zivlak je, takođe, rekao da duh Teodora Pavlovića kao da se vratio, „a ovde kao da vidimo nukleus nekog matičarstva, nekog središta kulturnog napora da nešto što je na izvestan način utopija postane stvarnost ljudi i sredine koji su, možda, bili nepravedno odbačeni od kulture, a sada imaju mogućnost da se suoče ne samo sa književnošću nego i sa muzikom, sa slikarstvom, i sa svim kulturnim žanrovima”.

O poeziji danas, Zivlak kaže: „...imam osećaj da, ma koliko su moja uverenja diktirana duhom vremena, jednom kulturom koju je poezija osvojila, imam osećaj da je ona udaljena od sveta od ljudi. Na žalost, to nije krivica poezije, to je krivica opštih okolnosti, ne samo naših lokalnih, nego i svetskih. Verujem da svi osećaju kako se dešava veliki rascep između umetnosti i njene potencijalne publike. Neki oblici koji se tiču kulturnih industrija masovne kulture su bliski širokoj publici, a umetnost je sve udaljenija, a to me istinski brine.”

Dr Dragana V. Todoreskov je o delu Jovana Zivlaka između ostalog rekla: „Zivlak je izgradio jedan veoma osoben pesnički izraz koji se ogleda u snažnom društvenom angažmanu u jednom perispitivanju svih onih konstrukata kojima je savremeni čovek okružen, koji u velikoj meri determinišu njegov život, kroje njegovu sudbinu, teraju ga na pokornost, kao što Zivlak govori u pesmi Sagni se. ... I društveno-politički i poetski faktori u mnogome su uslovili Zivlakovu poeziju kao jedan bunt, kao poeziju pobune koja neprekidno preispituje svu tu datost, sav milje iz kojeg proističe, jednom jakom, jetkom, britkom ironijom odgovara na njega postavljajući veoma često neka veoma smela i više nego direktna pitanja.”

Dr Stevan Bradić zapaža o Zivlakovom pesništvu: „Zivlakova poezija neprestano insistira na tome da smo svi mi kao ljudi jednaki i da u skladu sa time svako od nas ima pravo da oblikuje svoje postojanje kako može i kako hoće, ali sa druge strane da nama samima tako nešto nije dozvoljeno i u njegovoj poeziji vidimo neprestano da smo mi kao ljudi mali, nemoćni, da ne možemo da izađemo na kraj sa nasiljem koje nas okružuje, ali da istovremeno ne odustajemo od ovoga, da nastavimo da se borimo i da istrajavamo protiv svakog razuma i protiv svake, možda, logike. Ali takođe, njegova poezija govori da taj razum i ta logika koje nam govore da ne treba da se borimo, jesu razum i logika moći koja se nad nama sprovodi, a poezija, pre svega Zivlakova poezija, nalazi se sa druge strane ovog poretka.”

Jedan od učesnika pesničkog maratona, Dušan Radak, izneo je svoje utiske: „Meni je bilo izuzetno zadovoljstvo da večeras učestvujem na ovakvoj svečanosti u delu koji se zove Pesnički maraton ispred Društva književnika Vojvodine, i kao član, ja sam dao mali doprinos.“


Autorsko književno veče Jovana Zivlaka i pesnički maraton održani su u okviru projekata „Rodno mesto Teodoru u čast” i „Gradovi u fokusu” uz podršku Ministarstva kulture i informisanja RS i Opštine Novi Bečej.

Stanić i Radulović Teodoru Pavloviću u čast – veče duhovne poezije

Veče duhovne poezije Dragana Stanića (Ivana Negrišorca) i Selimira Radulovića održaće se, Teodoru Pavloviću u čast, 26. decembra 2016. od 19 h u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu.


Program se održava u okviru projekata „Rodno mesto Teodoru u čast” i „Gradovi u fokusu” uz podršku Ministarstva kulture i informisanja RS i Opštine Novi Bečej.

Pored pesnika, nastupiće i Pevačko društvo Crkvene opštine Dragutinovo iz Novog Miloševa osnovano 1889. godine pri hramu Sv. Arhangela Gavrila, u čijoj porti je sahranjen Teodor Pavlović i gde mu je Matica srpska podigla spomenik 1888. godine.

Banatski kulturni centar u saradnji sa Maticom srpskom organizuje tradicionalnu manifestaciju Dani Teodora Pavlovića koja traje 17 godine i u okviru koje se dodeljuju nagrade sa imenom Teodora Pavlovića.

Teodor Pavlović (1804–1854), koji je rođen u Karlovu, današnjem Novom Miloševu, bio je obnovitelj i reformator Matice srpske, njen prvi sekretar, urednik „Letopisa” Matice srpske, osnivač Galerije Matice srpske, osnivač prve muzejske zbirke u Srba, novinar i rodonačelnik žurnalistike u Srba, advokat, književnik, prevodilac – jedna od najistaknutijih, a nepravedno zaboravljenih, ličnosti srpskog naroda u prvoj polovini 19. veka, čije je pregalaštvo dalo trajni doprinos srpskoj kulturi.

Prof. dr Dragan Stanić (Ivan Negrišorac), književnik i predsednik Matice srpske u Novom Sadu, rođen je 31. maja 1956. u Trsteniku. Filozofski fakultet na Grupi za jugoslovenske književnosti i srpskohrvatsi jezik završio je u Novom Sadu 1979. godine. Magistrirao je 1991, a 2003. doktorirao na Filološkom fakultetu u Beogradu. Piše poeziju, prozu, dramske i kritičke tekstove, bavi se proučavanjem srpske književnosti i kulture. Objavio je preko 250 kritičkih, teorijskih i književnoistorijskih tekstova u periodici i naučnim zbornicima. Objavio je knjige pesama: Trula jabuka; Rakljar. Želudac; Zemljopis; Toplo, hladno; Abrakadabra; Hop; Veznici; Prilozi; Potajnik; Svetilnik; Kamena čtenija; Čtenija i Matični mleč. Publikovao je roman Anđeli umiru, kao i drame: Fredi umire; Kuc-kuc; Istraga je u toku, zar ne?; Vidiš li svice na nebu? Objavio kritičke monografije: Legitimacija za beskućnike. Srpska neoavangardna poezija: poetički identitet i razlike i Lirska aura Jovana Dučića. Dobitnik je velikog broja priznanja za svoj književni rad.

Mr Selimir Radulović (1953, Cetinje), književnik, upravnik Biblioteke Matice srpske i potpredsednik Udruženja književnika Srbije, objavio je osam pesničkih knjiga: Poslednji dani, San o praznini, U sjenku ulazim, oče, O tajni rizničara svih suza, Snovi svetog putnika, Pod kišom suza s Patmosa, O pastiru i kamenu sa sedam očiju, Senka osmog eona, knjige izabranih pesama: Po licu noći, Knjiga očeva, Gde Bogu se nadah, Izveštaj iz zemlje živih, Svetlo iz očeve kolibe i knjige izabranih i novih pesama: S visa sunčanog, strašnog, Kao mirni i svetli vesnik, Pesma s ostrva siročadi. U izdanju Srpske književne zadruge i Pravoslavne reči, objavljena su mu Izabrana dela (I-V). Povodom njegovog pesničkog dela objavljena su dva zbornika radova – Pesnik nokturna i Svetlo iz očeve kolibe. Autor je pet antologija/hrestomatija, knjige književno-kritičkih tekstova Povoj i članci i knjige ogleda Svetlo iz očeve kolibe. Dobitnik je brojnih nagrada među kojima je i Nagrada Teodor Pavlović.  

Zivlak i pesnički maraton Teodoru u čast

Autorsko književno veče Jovana Zivlaka, ovogodišnjeg dvostrukog dobitnika Nagrada „Teodor Pavlović”, i pesnički maraton članova Društva književnika Vojvodine održaće se, Teodoru Pavloviću u čast, 24. decembra 2016. od 18 h u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu. 

O delu Jovana Zivlaka će govoriti: Dragana Todoreskov, Stevan Bradić i Franja Petrinović.

Učesnici pesničkog maratona, članovi Društva književnika Vojvodine: Dragomir Šoškić, Saša Nišavić, Dušan Radak i Vesna Korać.

Gosti maratona: Anica Garić i Miloš Galetin.

Jovan Zivlak je ovogodišnji dobitnik Nagrada „Teodor Pavlović” za životno delo i za najbolju knjigu, za knjigu eseja „Sablasti poezije”, koje dodeljuje Banatski kulturni centar u saradnji sa Maticom srpskom u okviru tradicionalne manifestacije Dani Teodora Pavlovića.

Jovan Zivlak, srpski pesnik, kritičar, esejist, izdavač i kulturni poslenik, rođen je u Nakovu, u Banatu, 1947. godine. Objavio 14 knjiga pesama i tri knjige eseja. Dobitnik je brojnih nagrada. Zastupljen je u mnogim antologijama srpske i svetske poe­zije u zemlji i inostranstvu. Trenutno je najprevođeniji srpski živi pesnik.

Program se održava u okviru projekata „Rodno mesto Teodoru u čast” i „Gradovi u fokusu” uz podršku Ministarstva kulture i informisanja RS i Opštine Novi Bečej.

Teodoru Pavloviću u čast - Izložba Dragoša Kalajića i koncert Sonje Kalajić i Aleksandre Kurilić

Retrospektivna izložba manjih likovnih formata Dragoša Kalajića i koncert Dua Sonje Kalajić (violina i kastanjete) i Aleksandre Kurilić (viola) održani su u Galeriji Banatskog kulturnog centra u Novom Miloševu 17. 12. 2016. godine u čast Teodora Pavlovića.

Sonja Kalajić (levo) i Aleksandra Kurilić (desno).

Veće posvećeno umetnicima iz porodice Kalajić i njihovim saradnicima održano je u okviru trodnevne manifestacije „Rodno mesto Teodoru u čast” koja je deo projekta „Gradovi u fokusu” Ministarstva kulture i informisanja RS i Opštine Novi Bečej.


Dragoš Kalajić (1943–2005) je diplomirao slikarstvo na Akademiji lepih umetnosti u Rimu i veoma brzo je stekao internacionalnu slavu sa novom formom hiper realizma. Iako pretežno slikar velikih formata, Kalajić je za života stvarao i veliki broj manjih koje je u najvećoj meri prodavao i poklanjao svojim dragim prijateljima. U Galeriji BKC-a održana je prva posthumna retrospektiva manjih formata Dragoševog slikarstva u Srbiji koja ubraja i radove koji do sada ni jednom javno nisu bili izloženi. Ovi radovi uglavnom predstavljaju predloške za velike formate, a kuriozitet su neki nedovršeni i jedan koji predstavlja njegov poslednji potez rukom.

Dragan Ćirjanić otvara izložbu.

Izložbu je otvorio Dragan Ćirjanić, reditelj i urednik RTS-a dugogodišnji prijatelj Dragoša Kalajića, a uvodno slovo je dao domaćin Radovan Vlahović, književnik i direktor Banatskog kulturnog centra. Moderator programa: Senka Vlahović Filipov

Radovan Vlahović.

Vlahović je rekao da značajne srpske intelektualce Teodora Pavlovića, u prvoj polovini 19. veka, i Dragoša Kalajića, krajem 20, veka, vezuju više zajedničkih crta: njihova publicistička delatnost i delatnost vezana za likovne umetnosti (slikarstvo kod Kalajića i osnivanje Galerije Matice srpske kod Pavlovića), osećaj za sveslovenski duh i slatko pravoslavlje”, kako bi to rekao Miloš Crnjanski, i svojevrsna teška sudbina, neshvaćenost i vizionarstvo u vremenima u kojim su živeli.


Ovu privatnu intimnu kolekciju porodice Kalajić uveličao je vrstan koncert dua Dragoševe ćerke Sonje Kalajić i Aleksandre Kurilić.

Aleksandra Kurilić, Sonja Kalajić i Senka Vlahović Filipov.

Sonja Kalajić je diplomirala i magistrirala na Fakultetu muzičkih umetnosti u Beogradu u klasi prof. Dejana Mihailovića. Usavršavala se u Argentini. Njeno delovanje se ispoljava u nizu muzičkih domena, od solističkog, kamernog izvodjaštva i pedagogije do komponovanja i aranžiranja. U njenoj veoma bogatoj biografiji, posebno se izdvaja da je prvi izvođač na testeri u Srbiji.

Aleksandra Kurilić je završila studije viole na Kijevskom Državnom Konzervatorijumu P. I. Čajkovski u klasi prof. Palškova Borisa Borisoviča. Jedno vreme je boravi, predaje i nastupa u Portugalu. Stalni je član Beogradske filharmonije.

Ovim programom Banatski kulturni centar, kao porodična kreativna industrija, započinje seriju programa koji će u narednoj godini predstavljati porodice umetnika.

Promocija knjige „Mama, slušaj!" Ivane Papeš Bogosavljev u Subotici

Promocija drugog dopunjenog izdanja knjige „Mama, slušaj!: Razgovori sa Lanom" Ivane Papeš Bogosavljev, u izdanju Banatskog kulturnog centra, održana je 14. decembra 2016. godine u Art bioskopu „Aleksandar Lifka" u Subotici. 
Učestvovali: Ivana Papeš Bogosavljev, Lana Papeš Bogosavljev, Vladimir Antić, moderator programa, Viktorija Vuletić, direktorka Art bioskopa „Aleksandar Lifka", Simo Golubović, gost pesnik, i drugi. Muzički deo programa: Bojan Bibić.

U ovoj knjizi, autorka, koja je i master učitelj i pesnikinja za decu, ali i za odrasle, sabrala je razgovore sa svojom petogodišnjom ćerkom Lanom koja želi da je mama sasluša svaki put kada ona poželi da sa njom podeli svoj detinji, za nas odrasle, neobični pogled na svet a istovremeno dobije njenu pažnju i ljubav.



Publika.

Sav prihod od prodaje knjiga je namenjen u humanitarnbe svrhe.

Više o knjizi:

Izložba slika Dragoša Kalajića i koncert Sonje Kalajić i Aleksandre Kurilić u BKC-u

Izložba Dragoša Kalajića (1943–2005) Retrospektiva manjih likovnih formata i koncert dua: Sonja Kalajić (violina) i Aleksandra Kurilić (viola) održaće se u Galeriji Banatskog kulturnog centra u Novom Miloševu 17. 12. 2016. godine. Izložba je otvorena za posetioce od 16 do 20 h, a koncert počinje u 19 h.

 

Iako pretežno slikar velikih formata, Kalajić je za života stvarao i veliki broj manjih koje je u najvećoj meri prodavao i poklanjao svojim dragim prijateljima. Pred nama je prva posthumna retrospektiva manjih formata Dragoševog slikarstva u Srbiji koja ubraja i radove koji do sada ni jednom javno nisu bili izloženi.

„Život i delo Dragoša Kalajića nemoguće je razumeti bez njegovih „uporišta” (kako glasi naslov druge knjige ovog mislioca) – obrazovanja započetog u gimnaziji, ljubavi za antičke klasike, slikarstva iniciranog Medialom i veoma rano iskazanog interesovanja za smisao i sudbinu ideja. Ta tri početna interesovanja prožimaju se, ukrštaju i zauvek uviru u centričnu ličnost koju možemo upoznati i u anegdotama. (...) Na svom putu duhovnog ratništva nije znao za senku bilo kakvog pesimizma. Ako je ikada u Srbiji postojao umetnik i mislilac koji je voleo i živeo za mladost onda je to bio Dragoš Kalajić. Mladost voli snažne i čiste slike, vrle i svetle pri­mere, simbole i čudesne priče, avanturu i život, što je do kraja izraženo pre svega kod Kalajića kao slikara. Poslednje što je kao umetnik uradio, zadnji trag nalik je prvom – povukao je vertikalnu crvenu liniju, besmrtnu arhetipsku nit života, simbolički izraz duhovne uspravnosti o kojoj je toliko i tako pisao i koju je živeo.“ (Dejan Đorić, povodom izložbe u Galeriji RTS-a 2016. godine)

Program se održava u okviru projekata „Rodno mesto Teodoru u čast” i „Gradovi u fokusu” uz podršku Ministarstva kulture i informisanja RS i Opštine Novi Bečej.

Promocija romana „Bapa” Radovana Vlahovića u Novom Sadu

Promocija novog romana Radovana Vlahovića pod nazivom „Bapa”, u izdanju BKC-a, održana je 9. decembra 2016. u Čitaonici Gradske biblioteke u Novom Sadu. 


O knjizi su govorili: dr Dragana Todoreskov, književni kritičar, Simon Grabovac, urednik knjige, Marija Tanackov, književni kritičar, Vesna Živković, moderator, i autor. Odlomke govorili: Senka Vlahović Filipov i Miloš Filipov. 

Publika u Gradskoj biblioteci.



  
Više o knjizi: