Laslo Blašković u Banatskom kulturnom centru

Autorsko veče Lasla Blaškovića, književnika i upravnika Narodne biblioteke Srbije, održano je 28. 9. 2018. u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu. 

Autorsko veče Lasla Blaškovića održano je u okviru manifestacije 19. dani Teodora Pavlovića, koju BKC organizuje u saradnji sa Maticom srpskom.


Laslo BLAŠKOVIĆ (Novi Sad, 1966) je jedan od najznačajnijih savremenih srpskih književnika. Diplomirao je jugoslovensku književnost i srpskohrvatski jezik na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, gde je priveo kraju i poslediplomske studije i bio biran u zvanje asistenta u naučno-istraživačkom radu na predmetu Kulturna istorija 19. veka, kao i u projektu Srpski biografski rečnik Matice srpske. Bio je glavni urednik časopisa za književnost i teoriju „Polja“ od 2000. do 2007. godine, član Uredništva edicije „Prva knjiga“ Matice srpske i glavni i odgovorni urednik izdavačke delatnosti Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu. Bio je predsednik Upravnog odbora Studentskog kulturnog centra u Novom Sadu. Bio je direktor i glavni i odgovorni urednik Kulturnog centra Novog Sada. Aktuelni je vršioc dužnosti upravnika Narodne biblioteke Srbije u Beogradu.

Član je Srpskog PEN-centra i Društva književnika Vojvodine. Jedan je od osnivača Srpskog književnog društva.

Autor je 18 knjiga poezije, romana, proze, eseja...

Dobitnik je sledećih nagrada: Pečat varoši sremskokarlovačke, Matićev šal, Knjiga godine Društva književnika Vojvodine, Nagrade Srpske akademije nauka i umetnosti iz Fonda „Branko Ćopić“nagrada Stevan Sremac, književna stipendija Fonda „Borislav Pekić“. Godine 2008, u okviru međunarodnog projekta Sto slovenskih romana, Blaškovićev Madonin nakit uvršten je među deset najboljih srpskih romana napisanih nakon pada Berlinskog zida i preveden na sve slovenske jezike.

Proza i poezija Lasla Blaškovića prevedeni su na engleski, francuski, nemački, mađarski, poljski, rumunski, slovački, ukrajinski, makedonski, bugarski i slovenački jezik. 


Učestvovali su: Laslo Blašković, Dragan Purešić, Radovan Vlahović i Senka Vlahović.


 
  
Blašković je govorio stihove iz poslednje zbirke poezije Prasvršetak (Arhipelag, 2016), dok je Dragan Purešić govorio o knjizi i kazivao stihove jedne od Blaškovićevih pesama koju je preveo na engleski jezik.

 

Laslo Blašković u Knjižari Banatskog kulturnog centra.

Laslo Blašković u Biblioteci Banatskog kulturnog centra.

Pasoš Pesničke republike za Blaškovića.

Kreativni centar u Banatskom kulturnom centru: „Stilske igre” Marinkovića i Pavlića

Knjige Stilske igre 1. i 2. pisca Simeona Marinkovića i ilustratora Dušana Pavlića u izdanju Kreativnog centra iz Beograda predstavljene su učenicima OŠ Dr Đorđe Joanović iz Novog Miloševa u okviru manifestacije 19. dani Teodora Pavlovića 28. 9. 2018. u Galeriji Banatskog kulturnog centra. 

Jelena Dragojlović, PR Kreativnog centra.

Učenici OŠ Dr Đorđe Joanović iz Novog Miloševa. 

U Galeriji je otvorena i izložba ilustracija Dušana Pavlića koje se nalaze u knjigama Stilske igre 1. i 2. Izložba će biti otvorena do 15.10. 2018.

Prisutne su pozdravili i Radovan Vlahović i Senka Vlahović iz BKC-a. 

 

 

 

 

 

 

Više fotografija možete videti ovde:

Otvoreni Dani Teodora Pavlovića i dodeljene nagrade

19. dani Teodora Pavlovića otvoreni su 27. septembra 2018. godine u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu. Ovom prilikom dodeljene su Nagrade „Teodor Pavlović” - za najbolju knjigu dr Milanu Miciću, za knjigu „Ab ovo” (RTS, Beograd 2018), i za životno delo književniku Miloradu Grujiću.


Manifestaciju organizuje Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa u saradnji sa Maticom srpskom iz Novog Sada, pod pokroviteljstvom Opštine Novi Bečej i Mesne zajednice Novo Miloševo.


Nagrade je uručio žiri koji je radio u sasatavu dr Mirjana Brković (predsednik), prof. dr Srđan Šljukić i Radovan Vlahović.


Uručenje Nagrade „Teodor Pavlović” dr Milanu Miciću.

 Uručenje Nagrade „Teodor Pavlović” Miloradu Grujiću. 

Dr Milan Micić.

Milorad Grujić.

Dr Mirjana Brković.

Prof. dr Srđan Šljukić.

Radovan Vlahović, osnivač manifestacije.

Manifestaciju je otvorio predsednik Opštine Novi Bečej Saša Maksimović.

 
Hor "Sv. Roman Slatkopojac" iz Petrovaradina 
pod dirigentskom upravom Jevgenije Kojić i Petra Kojića.

Tatjana Miražić, voditelj programa. 

Učesnici i publika.
   
Šljukić, Micić, Maksimović i Grujić.

Članovi KUD-a „Teodor Pavlović” dočekivali su goste.

Više fotografija možete videti ovde:


Dani Teodora Pavlovića u Kulturnom dnevniku RTS-a. (8:48min)

Dani Teodora Pavlovića - TV NOVI BEČEJ.

„Miloševački bećarac”, priredio Radovan Vlahović

144 strane, boš povez, 14x21 cm, 2018. god.
ISBN 978-86-6029-380-2
Cena: 600 dinara
Knjigu možete poručiti puzećem na mejl:
banatskikulturnicentar@gmail.com

Edicija
BAŠTINA

Urednik
Dragan Rauški


Sakupljači bećaraca
Nedeljko Mulić Kića
Dušan Popov Duka
Svetozar Golušin Toza
Ivan Stojanov Ika

Autori bećaraca
Milenko Radnović
Emil Radnović Bača
Radovan Vlahović
Ljubiša Rauški

Podvikivanja sakupila
Rozalija Lakatoš Boljoš


Objavljivanje ove knjige finansijski je podržala Mesna zajednica Novo Miloševo.



Bećarac je narodna pesma koja me prati od kad znam za sebe. Od prvih porodičnih, kom­šin­skih i seoskih veselja kojima sam još kao dete prisustvovao, bio sam u prilici da se sa njima sretnem. Oduvek su mi se dopadali i privlačili su me načinom pevanja i interpretacije – kako „na suvo” (što znači bez pratnje muzike) na „pa­prikašima”, tako i na svadbama, pratnjama i dru­gim veseljima koja su prolazila kraj moje kuće, kad sam ja, kao radoznali dečak, izlazio na ulicu da čujem ko to tako veselo svira i peva. Bećaraci su uvek nosili onu notu veselosti, humora i lake naslute bezobrazluka i erotičnosti, tako da su njihovi stihovi nas, klince, a pogotovu kod dobre interpretacije nekog harmonikaša, terale da zi­nemo od čuda i da radoznalo čekamo šta će biti dalje. Kad su se pevali bećarci niko nikome ni­šta nije zamerao i u njima je moglo da se kaže i ono što u svakodnevnom životu i u komunikaciji među ljudima nije bilo primereno.

Iz Predgovora
Radovan Vlahović

Dr Milanu Miciću i Miloradu Grujiću Nagrade „Teodor Pavlović”

 Žiri u sastavu dr Mirjana Brković (predsednik), prof. dr Srđan Šljukić i Radovan Vlahović doneo je jednoglasnu odluku da Nagrada „Teodor Pavlović” za najbolju knjigu pripadne dr Milanu Miciću za knjigu „Ab ovo” (RTS, Beograd 2018), a Nagradа „Teodor Pavlović” za životno delo književniku Miloradu Grujiću.


Nagrade se dodeljuju u okviru manifestacije Dani Teodora Pavlovića koju organizuje Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa u saradnji sa Maticom srpskom iz Novog Sada, pod pokroviteljstvom Opštine Novi Bečej i Mesne zajednice Novo Miloševo. Manifestacija će se održati po devetnaesti put od 27. septembra do 5. oktobra 2018. godine u Novom Miloševu. Nagrade će Miloradu Grujiću i dr Milanu Miciću biti uručene 27. septembra u 19:30 časova u Banatskom kulturnom centru u okviru svečanog programa otvaranja manifestacije.


Nagradu „Teodor Pavlović” za najbolju knjigu
Nagrada „Teodor Pavlović” za najbolju knjigu 2018. godine dodeljuje se dr Milanu Miciću za knjigu „Ab ovo” (Izdavaštvo Radio-televizije Srbije, Beograd, 2018). 
Milan Micić je doktor je istorijskih nauka i književnik. Rođen je 1961. godine u Zrenjaninu. Autor je trideset i četiri knjige iz istoriografije, istorijske esejistike, dokumentarne proze, kratke proze i poezije. Istoriografske teme su mu srpski dobrovoljački pokret u Prvom svetskom ratu, kolonizacija Vojvodine u 20. veku i odnos književnog i istorijskog u srpskoj književnosti druge polovine 19. i prve polovine 20. veka. Dobitnik je književnih nagrada za kratku prozu „Stevan Sremac” (Niš, 1999), SKPD „Prosvjeta” Šamac (Šamac, 2011), „Milovan Vidaković” (Budimpešta, 2014), „Vukašin Conić” (Leskovac, 2014, 2016), „Andra Gavrilović“ (Svilajnac, 2015). Dobitnik je i Specijalne povelje „Vladimir Ćorović” u oblasti istoriografije SPKD „Prosvjete”, Gacko. Za knjigu kratkih priča „Mesec od venecijanskog sapuna” nagrađen je 2014. godine književnom nagradom „Andrićeva staza” SKPD „Prosvjeta” Republike Srpske. Nagrađen je Sretenjskom poveljom srpskih institucija iz Mađarske 2017. godine. Prevođen je na nemački, rumunski i mađarski jezik. Živi u Novom Sadu.


O knjizi „Ab ovo” Milana Micića
„Jedanaest sadržinski raznolikih priča, koje korespondiraju na idejnom planu, ulančavajući se u jedinstvenu celinu u kojoj autor Milan Micić progovara o sudbini pojedinca u tragičnom iskustvu istorije, o sudbini čoveka stvaraoca, o umetniku i umetnosti, o tradiciji i identitetu, duhovnom, kulturnom i nacionalnom, o smislu čovekovih napora da u istorijskom nevremenu ostvaruje humanističke ideale. Odenute u ruho zgusnutih metafora, oniričkih i fantastičnih slika, oblikovane poetskim jezikom bogate asocijativnosti – one svedoče o izrazitoj jezičkoj imaginaciji i invenciji svog autora, priključujući se simboličko-poetskoj struji savremene srpske proze.” (Biljana Mičić)

Nagrada „Teodor Pavlović” za životno delo
Nagrada „Teodor Pavlović” za životno delo dodeljuje se Miloradu Grujiću na predlog Gradske biblioteke u Novom Sadu i prof. dr Milivoja Nenina.
Milorad Grujić je rođen 1950. godine u Zrenjaninu. Objavio je 15 knjiga pesama, priča, romana, na više jezika, od kojih su neke doživele i do pet izdanja. Dobitnik je više književnih nagrada: „Brankova nagrada” za najbolju knjigu poezije za 1977. godinu, „Pečat varoši sremskokarlovačke”, prva nagrada CK SSOJ za poeziju 1973, X Kongres omladine i studenata u Berlinu, 1973, nagrada za prozu „Karolj Sirmai”, 1987, „Zlatni bestseler” TV Beograda, 2000... Bio je zaposlen tokom svoje radne karijere u Centru za kulturu u Zrenjaninu, Kulturno-prosvetnoj zajednici Vojvodine, Književnoj zajednici Novog Sada, RTV Vojvodine, Izdavačkom preduzeću Matice srpske, Arhivu Vojvodine... Književni radovi prevođeni su mu na engleski, francuski, nemački, mađarski, slovački, rumunski, rusinski... Živi u Novom Sadu.

Iz predloga Gradske biblioteke u Novom Sadu
„Ne samo iz osećanja moralne obaveze i odgovornosti, s obzirom da nam je poklonio svoj legat i nekoliko hiljada novih knjiga, već pre svega zbog svojih priloga našoj književnosti i kulturi, Gradska biblioteka u Novom Sadu predlaže da se prestižna nagrada Teodor Pavlović dodeli novosadskom književniku, izdavaču i javnom radniku Miloradu Grujiću. Odmah po dolasku u Novi Sad 1977. godine pokazuje želju da da i svoj lični doprinos bogaćenju kulturnih prilika i dešavanjima u Novom Sadu. Sa grupom pisaca osnovao je Književnu zajednicu Novog Sada i kao njen čelni čovek pokrenuo zapaženu i raznovrsnu izdavačku delatnost. Posebno se pamte knjige sa filozofskom tematikom i sadržajem i knjige iz bogate prošlosti Novog Sada. Ostavio je pozitivnog traga i kao direktor izdavačke kuće Matice srpske o kojoj je posebno brinuo i akademik Boško Petrović, Matičin predsednik. U svetu kulturnih poslenika Novog Sada ostalo je sećanje na dva vrlo zanimljiva časopisa- revije- lista Pisac i Adresa, koje je sa saradnicima pokrenuo i uređivao. Poznat je i kao pisac poezije, proze, radio drame, a sa Prvoslavom Marićem napisao je i scenario, po kojem je ovaj režirao igrani film Jevreji.” (Dragan Kojić, direktor)

Teodor Pavlović (1804–1854), koji je rođen u Karlovu, današnjem Novom Miloševu, bio je obnovitelj i reformator Matice srpske, njen prvi sekretar, urednikLetopisa” Matice srpske, osnivač Galerije Matice srpske, osnivač prve muzejske zbirke u Srba, novinar i rodonačelnik žurnalistike u Srba, advokat, književnik, prevodilac jedna od najistaknutijih, a nepravedno zaboravljenih, ličnosti srpskog naroda u prvoj polovini 19. veka, čije je pregalaštvo dalo trajni doprinos srpskoj kulturi.

19. DANI TEODORA PAVLOVIĆA – Program

19. dani Teodora Pavlovića održaće se od 27. septembra do 5. oktobra 2018. godine u Novom Miloševu. Manifestaciju organizuje Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa u saradnji sa Maticom srpskom iz Novog Sada, pod pokroviteljstvom Opštine Novi Bečej i Mesne zajednice Novo Miloševo.


27. 9. 2018, četvrtak 
19:30 časova
Banatski kulturni centar, Novo Miloševo
– otvaranje manifestacije i dodela Nagrada „Teodor Pavlović” (više o Nagradama: http://banatskikulturnicentar.blogspot.com/2018/09/dr-milanu-micicu-i-miloradu-grujicu.html)


Program otvaranja:
Hor „Sv. Roman Slatkopojac”
Tatjana Miražić, voditelj programa 

Pozdravna reč Selimira Radulovića, upravnika Biblioteke Matice srpske
Saša Maksimović, predsednik Opštine Novi Bečej, otvara manifestaciju
Prof. dr Srđan Šljukić, član žirija
Hor „Sv. Roman Slatkopojac”
Dr Mirjana Brković, upravnica Centralne biblioteke Univerziteta u Novom Sadu i predsednica žirija, čita obrazloženje žirija
Dodela Nagrade „Teodor Pavlović” dr Milanu Miciću
Beseda dobitnika Nagrade
Dodela Nagrade „Teodor Pavlović” Miloradu Grujiću
Beseda dobitnika Nagrade
Hor „Sv. Roman Slatkopojac”
Reč zahvalnosti organizatora Radovana Vlahovića




28. 9. 2018, petak
12 časova
Banatski kulturni centar, Novo Miloševo

– Predstavljanje knjige za decu „Stilske igre” autora Simeona Marinkovića u izdanju „Kreativnog centra” i otvaranje istoimene izložbe ilustracija iz knjige ilustratora Dušana Pavlića, govore: Simeon Marinković i predstavnici izdavača i BKC-a



28. 9. 2018, petak
19:30 časova
Banatski kulturni centar, Novo Miloševo

– Autorsko veče Lasla Blaškovića, književnika i upravnika Narodne biblioteke Srbije, govore: Laslo Blašković, Dragan Purešić i Radovan Vlahović



29. 9. 2018, subota
19:30 časova
Banatski kulturni centar, Novo Miloševo

– Predstavljanje knjige „Miloševački bećarac” priređivača Radovana Vlahovića uz muzičko izvođenje bećaraca 




30. 9. 2018, nedelja
19:30
Banatski kulturni centar, Novo Miloševo

– Autorsko veče književnika Đorđa Kuburića, govore Radovan Vlahović i autor




5. 10. 2018, petak
14 časova
OŠ „Dr Đorđe Joanović”, Novo Miloševo

– pozorišna predstava za decu „Knjiga o džungli” (Dečje pozorište „Lane”, Kikinda) u režiji Gordane Rauški