JNA 35, 23273 Novo Miloševo, Srbija, 00381(0)69/783-155, 00381(0)63/644-369, banatskikulturnicentar@gmail.com

Nagrada Banatskom kulturnom centru za fotomonografiju Ljubomira Kojića na sajmu knjiga u Beogradu

Nagrada ULUPUDS-a za izdavački poduhvat na 67. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga pripala je Banatskom kulturnom centru Novo Miloševo za fotomonografiju Ljubomira Kojića „Svetlopis kao beskraj“. 


Senka Vlahović sa članovima žirija

Udruženje likovnih umetnika primenjenih umetnosti i dizajnera Srbije (ULUPUDS) tradicionalno na sajmu knjiga dodeljuje priznanja iz oblasti ilustracije, stripa, dizajna, istorije i teorije umetnosti, kompletne opreme knjige, kao i za monografska izdanja. Dodeljeno je ukupno 13 nagrada u različitim kategorijama autorima i izdavačima. 


Dobitnici nagrada


Ovogodišnji žiri radio je u sastavu: Jelena Pavićević (predsednica žirija, sekcija za teoriju, kritiku i istoriju primenjene umetnosti), David Vartabedijan (slikarska sekcija) i Dejan Vukelić (dizajn sekcija). 

Nagradu za fotomonografiju „Svetlopis kao beskraj“, u ime izdavača i autora, primila je Senka Vlahović, umetnički direktor Banatskog kulturnog centra, na svečanoj dodeli održanoj 27. 10. 2024. na Beogradskom sajmu. 


Diploma i nagrađena knjiga

Obrazloženje

Banatski kulturni centar Novo Miloševo dugi niz godina objavljuje knjige od izuzetnog značaja za kulturnu scenu Republike Srbije. Ove godine su objavili fotomonografiju umetnika Ljubomira Kojića „Svetlopis kao beskraj“. Kroz dokumentaciju stvarnosti, autor nas sprovodi kroz svakodnevni život pojedinaca i prikazuje klasnu poziciju nepoznatih ličnosti koje postaju akteri nelinearnog (vizuelnog) narativa. Atmosferični i gotovo filmski kadrovi nam stvaraju iluziju metastvarnosti, a likovnost u predstavljenim fotografijama nam ukazuje na jasnu poetiku autora i podseća na značaj individualnosti u savremenom društvu.

   
 
 

Branka Bubanj, Višnja Bubanj Vučić: „Učimo srpski: Pregled gradiva iz gramatike, pravopisa, leksike, istorije jezika i književnoteorijskih pojmova“

 

138 str, broš. povez, ilustr. u boji, 24 cm, 2024. god.
ISBN 978-86-6029-652-0

Cena: 1500 din

Poručivanje putem WEB KNJIŽARE ili telefona:
069/783-155

ZA UČENIKE OD 5. DO 8. RAZREDA

Idealna pomoć učenicima starijih razreda osnovne škole. Gradivo obrađeno u knjizi prati plan i program koji propisuje Ministarstvo prosvete. Idealno za brzo učenje, pripremu testova i kontrolnih zadataka iz srpskog jezika i književnosti.

ZA PRIPREMU PRIJEMNOG ISPITA

Kompletna priprema za polaganje male i velike mature iz oblasti gramatike, pravopisa i leksike. Kratke i jasne informacije iz knjige bez suvišnih objašnjenja omogućavaju da se efikasno pripremite za ispite.

Milan Micić: „Nezapamćena bitka: Srpski dobrovoljci u Rusiji 1914–1918.”

Edicija ISTORIJA
200 str, broš. povez, 21 cm, 2024. god.
ISBN 978-86-6029-653-7
3. izdanje

Cena: 800 din

Poručivanje putem WEB KNJIŽARE ili telefona:
069/783-155

Istorija malog čoveka u Velikom ratu, njegova razmišljanja, svakodnevni problemi. Sve to je dr Micić odabrao za predmet svojih istraživanja i svim tim istraživačkim izazovima odgovorio je na pravi način. Činjenica da o događajima autor piše sine ira et studio predstavlja posebnu vrednost knjige. Jasno pisan, dobro struktuiran, ovaj rukopis nudi nove sadržaje, kako akademskoj zajednici, tako i zaljubljenicima u vojnu i društvenu istoriju.

potpukovnik dr Miljan Milkić

U samom središtu studije stoji srpski dobrovoljac i njegova sudbina u vremenima koja su tektonskim promenama menjala dotadašnji život običnog čoveka. Micićevo istraživanje nam prikazuje srpskog seljaka iz Austrougarske monarhije i njegovu borbu kao dobrovoljca srpske vojske, nastojeći da njegovu žrtvu otrgne od istorijskog zaborava i tako spreči njeno pretvaranje u zatamnjenu grešku u pamćenju… Micić dobrovoljce srpske vojske u Rusiji posmatra kao nacionalne revolucionare, kao subjekt istorije, kao učesnike u stvaranju nove jugoslovenske države, kao rušitelje Austrougarske, kao poslednju i jedinu popunu srpske vojske. Njihovu žrtvu smatra jednom od rubnih istorijskih pojava koje su bile nevidljive i neznane u tektonskim promenama sveta kakve je donosio Veliki rat.

dr Predrag Vajagić

Rukopis dr Milana Micića Nezapamćena bitka još jedan je doprinos ovog marljivog istoriografa poznavanju i popularizaciji srpskog dobrovoljačkog pokreta u Prvom svetskom ratu. Kako i sam pisac u predgovoru naglašava, prepoznavanje uloge i značaja dobrovoljaca u ratnoj pobedi gotovo da ne postoji u kolektivnom pamćenju srpskog naroda.

prof. dr Slobodan Bjelica

Radovan Subin: „Zlatnom varjačom po svetu“

 

Edicija ZAVIČAJ
244 str, broš. povez, ilustr. u boji, 24 cm, 2024. god.
ISBN 978-86-6029-655-1

Cena: 2500 din

Poručivanje putem WEB KNJIŽARE ili telefona:
069/783-155

Suizdavač
Centar za istraživanje, nauku, edukaciju i posredovanje – CINEP, Beograd


Njegov život je kao dobro skuvano jelo – sastavljen od različitih, ali savršeno usklađenih sastojaka. Strast prema eksperimentisanju u kuhinji odražava njegovu filozofiju o životu: svaki trenutak je prilika za igru, za stvaranje nečeg novog i jedinstvenog. Sloboda u radu za njega nije samo želja, već potreba – prostor u kojem se rađaju ideje, u kojem se ljubav prema hrani pretače u autentične kreacije koje nose njegov lični pečat. Nakon što je osvojio mnoge titule, dokazao se kao posvećen otac, deda, suprug i nesebični prijatelj, sada predaje svet svoje kuhinje u ruke čitaocima ove knjige. Ona nije samo zbirka recepata, već testament njegovog života – priča o čoveku koji živi sa strašću, kuva sa dušom i deli ljubav kroz svako jelo koje je pripremio. Za njega je kuvanje prelepa životna avantura koja počinje sada. Ova knjiga je njegova ostavština, izraz svega onoga što ga je činilo velikim, u kuhinji i van nje.

Prof. dr Saša Stepanov

Ljubomir Kojić: „Svetlopis kao beskraj: fotografije: knjiga treća“

 

Edicija FOTOGRAFIJA
136 str, broš. povez, 23 cm, 2024. god.
ISBN 978-86-6029-640-7

Cena: 2000 din

Poručivanje putem WEB KNJIŽARE ili telefona:
069/783-155

Banat, ravnica, čovek u večitoj sprezi sa sudbinom koja mu je dodeljena, podnosi je sa svim bremenima koja ona nosi: od težačke muke do poneke iskre radosti. Mahom je čovek uvek prisutan, najčešće u prvom planu na fotografijama Ljubomira Kojića, a kada nije, tu je, kao da je izmakao iz kadra i nije vidljiv, oseća se njegovo prisustvo, sa strane, a možda je i otišao, negde, na kratko i opet će ponovo da se vrati. Jedan dokument zabeležene priče, ostavljeni tragovi u prolazu sa kratkim zaustavljanjem ljudi koji namešteno poziraju ispred fotoaparata.

Lazar Marković

Prožet sa jedne strane fotografskim uticajima iz “belog sveta“, koji ga formiraju u umetničkom smislu, i sa druge strane životom sa ljudima na toj zemlji, i mentalitetom koji ga je oblikovao, rađa se kod Ljubomira Kojića kreativni naboj koji teži da pomiri i dokumentuje unutrašnje suprotnosti. Zato knjiga deluje kao pomirenje sa samim sobom i oslikavanje svoje ličnosti.

Milovan Ulićević

Alisa Aleksandrić: „Đubre do kraja“

 

Edicija ROMAN
244 str, broš. povez, 21 cm, 2024. god.
ISBN 978-86-6029-650-6

Cena: 1000 din

Poručivanje putem WEB KNJIŽARE ili telefona:
069/783-155

Ovo je moja priča. Priča o odrastanju, ljubavima, prijateljstvima. Priča o željama, shvatanjima i svetu oko mene. Priča o jednom vremenu (koje je sad daleko iza nas), o dragim bićima sa kojima sam delila i dobro i zlo (Мnoge sam na životnom putu izgubila, zametnula im trag, neke је sudbina odvela daleko, druge je pak dragi Bog uzeo sebi i tako ih zauvek odvojio od mene. Od mene, ali ne i iz mog srca.); priča o gubicima i nerazumevanju, o nesnalaženju u nekim tako jednostavnim, tako običnim situacijama, koje su se, u onom tinejdžerskom dobu, činile tako velikе i tako strašnе.

Alisa (Salopek) Aleksandrić

Aleksandra Ćazić Kiurski: „Male priče o velikim piscima / Rövid történetek nagy írókról“

 

Edicija KNJIŽEVNOST ZA DECU
24 str, broš. povez, ilustr. u boji, 21 cm, 2024. god.
ISBN 978-86-6029-654-4

Cena: 300 din

Poručivanje putem WEB KNJIŽARE ili telefona:
069/783-155

Slikovnica je nastala kao rezultat šireg projekta „Male priče iz Velike Kikinde“, 
koji je osmišjen i realizovan u kikindskoj Osnovnoj školi „Feješ Klara“. 
Projekat je podržao Pokrajinski sekretarijat za obrazovanje, propise, upravu 
i nacionalne manjine – nacionalne zajednice.

Ilustracije
Katarina Dragin

Prevod na mađarski 
Violeta Momić

Priče o minulim vremenima, nostalgično prisećanje na život u prošlosti, osvrt na književno stvaralaštvo trojice velikih pisaca, koji su obeležili kikindski kulturni, ali i politički život, tema su dvojezične slikovnice „Male priče o velikim piscima”.  Jovan Popović, Dušan Vasiljev i Đura Jakšić heroji su prošlog vremena čije poruke i danas iščitavamo i o njihovim borbama promišljamo. Slikovnica prati njihov privatni život i stvaralaštvo uz prigodne ilustracije i realističke fotografije iz bibliotečkih i porodičnih albuma. Namenjena je deci osnovnoškolskog uzrasta. 

Knjige iz Banata na sajmu u Beogradu 19–27. oktobra

Banatski kulturni centar biće jedan od izlagača na predstojećem 67. međunarodnom beogradskom sajmu knjiga u periodu od 19. do 27. oktobra 2024. godine.


Štand Banatskog kulturnog centra nalaziće se u Hali 4 Beogradskog sajma, gde će čitalačkoj publici ponuditi više stotina svojih naslova, dok će odabrani naslovi biti na popustu i do 40%.

Banatski kulturni centar redovno izlaže na sajmu knjiga u Beogradu od 2008. godine. Do sada je objavio oko 650 naslova u oblasti književnosti, umetnosti, nauke, publicistike, na preko 15-ak jezika, posebno negujući istoriju, nasleđe, jezik i kulturu Banata.

Ove godine Banatski kulturni centar ima zajednički štand sa suizlagačem Kulturnim centrom Vojvodine „Miloš Crnjanski” uz podršku Pokrajinskog sekretarijata za kulturu, javno informisanje i odnose sa verskim zajednicama.

Banatski kulturni centar je u proteklih godinu dana poneo više nagrada: Specijalno priznanje Beogradskog sajma knjiga za „Izabrana zenitistička dela“ (1. kolo u 8 tomova), Zahvalnicu Matice srpske za saradnju, pomoć i podršku Matici srpskoj u 2023. godini, „Književno pero“ Hrvatskog književnog društva Radovanu Vlahoviću za dugogodišnje književno stvaralaštvo, promicanje međunarodne kulture i suradnje između pojedinaca i društava za 2023. godinu, Specijalnu nagradu „Raša Popov” Radovanu Vlahoviću za uzuzetan doprinos književnosti i afirmaciji mladih autora, Nagradu Knjiga godine Društva književnika Vojvodine za knjigu poezija Dušana Radaka „Krevet-zmija i mala Prosvetina enciklopedija”.

Knjige sa sajamskim popustom mogu se poručiti i putem sajta www.bkcknjige.rs ili telefonom 069/783-155 do 1. novembra. 


IZ PROTEKLE PRODUKCIJE IZDVAJAMO 


„Ljuba”, Radovana Vlahovića

„Ljuba”, roman o konfiskaciji 1948/49. u Banatu, je četvrta knjiga Banatske epopeje Radovana Vlahovića kojoj su prethodili romani „Bapa“, „1934 i „Mučenici. „Vlahović je romanom Ljuba napravio veliki korak u srpskoj književnosti tako što je velikim i važnim temama pristupio na nov način i otvorio nam nove perspektive viđenja. Učinio je ono što samo veliki pripovedači umeju: humanost je postavio, negovao i izdigao na pijadestal tako da književnost štiti od lakog skliznuća u ideološke ili političke okvire i neguje srž njenog bića štiteći ga od zloupotrebe. Zbog toga roman Ljuba nije samo priča o posledicama rata i promenama koje je on izazvao u sociumu nekadašnjeg Banata, već je priča koja književnost vraća samoj sebi na mestu gde se to najmanje očekivalo. ” (Andrea Beata Bicok) 

„Rakija i rane” Milana Micića
(saizdavači: Kulturni centar „Lukijan Mušicki”, Temerin, i Biblioteka „Branko Radičević”, Žitište)

„Rakija i rane nije obična knjiga pjesama. To je knjiga sudbina, baladna rapsodija, pa i knjiga epitafa – sažetih priča koje se koncentrišu u jednom iskazu, sceni, imenu, obuhvatajući veliku seobu od rodnog kraja, dolaska u Ameriku i odlaska u rat, pa u Banat, preko iskušenja Drugog svjetskog rata (hortijevci) i vlasti komunista. Đe smo pošli, a đe smo stigli, moj Mile, samo je jedan od glasova koji suočavaju velike potrese u životu kolonista. Zbirka Rakija i rane stapa lično iskustvo, iskustvo znalca i iskustvo stvarnosti u neobičnoj dinamici sudbina, glasova, epizoda i prigušenog lirskog jauka.” (Prof. dr Dušan Ivanić) 

„L’imun. Isceđen” Predraga Markovića

Gramata Pesničke republike za 2022. godinu, na osnovu konkursa Propuštena prilika – za najbolju nenagrađenu knjigu objavljenu u poslednjih pola veka, pripala je Predragu Markoviću za njegovu prvu knjigu L’imun. Isceđen (Književna omladina Srbije, Beograd 1982). Ovo izdanje knjige objavljeno je kao nagrada autoru povodom dodeljivanja Gramate.

„Subje­kat zbirke ok­ru­žen je neprijateljski ras­­­polože­nom oko­linom i predmetima u njoj. No, on nije pa­si­van posmatrač i statičan poput ob­jekta, već je aktivan učesnik u kreiranju poruka ko­je is­korak iz tradicionalnih prostora lir­ske po­ezije nudi.“ (Andrea Beata Bicok)

„Krevet-zmija i mala Prosvetina enciklopedija” Dušana Radaka

„U ovoj knjizi vidimo presek kroz dosadašnje Rada­kovo stvaralaštvo, kao i nove pesme koje nisu lišene onoga što je pesnikova osobenost, ali ipak pred­stavljaju još jednu – novu fazu. U svakom slučaju, Dušan Radak je svoje mesto u istoriji književnosti već odavno obezbedio.“ (Simon Grabovac) 

Knjige kao nagrade na konkursu „Bogdan Čiplić“ i  „Prva knjiga“ 2023.

Na osnovu konkursa za Nagradu „Bogdan Čiplić” objavljene su knjige: „Pozorišne priče (od srednjeg veka do dubrovačke drame) Milene Kulić i „Dve izrazito različite novele Ivana Pravdića. Na osnovu Konkursa „Prva knjiga” u saradnji sa Gradom Kikinda  objavljene su knjige mladih autora do 35 godina: „Nebo su razgažene cipele“ Uroša Pavlova,  „Beznađe“ Nine Katane i „Sve junake po imenu znadem: atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića“ Milivoja Bajšanskog.  

Marica Šljukić: „Tezga pokraj puta”
(u zajedničkom izdanju BKC-a i Filozofskog fakulteta Novi Sad)

„Naučna monografija „Tezga pokraj puta: sociološka analiza karakteristika i položaja malih proizvođača na srpskom tržištu hrane” predstavlja bogati naučni, prije svega sociološki doprinos Sociologiji sela koji se ogleda, ne samo u pogledu značaja istražene teme, nego i u vrlo vještom, nadahnutom i stručnom pristupu zadatoj temi koja može imati nemjerljiv doprinos u kreiranju budućih strateških dokumenata razvoja malih proizvođača hrane, kao i načina njihovog pozicioniranja u lokalnim i globalnim tržišnim odnosima.“(Prof. dr Ranka Perić Romić) 

Još izdvajamo

Pored navedenih knjiga, iz produkcije u proteklih godinu dana izdvajaju se knjige Stanislave Bakić Jokanić, Aleksandre Ćazić Kiurski, Branke Bubanj i Višnje Bubanj Vučić, Ljubomira Kojića, Nike Jasne Đukić, Predraga Stanaćeva... 

U pripremi

U pripremi su dva značajna neobjavljena dela Vladana Radovanovića: eksperimentalni roman „Biti” i „Višemedijska umetnost”.


IZDANJA IZMEĐU SAJMOVA 2023. I 2024. GODINE


Roman
Radovan Vlahović: „Ljuba: nastavak Banatske epopeje: knjiga četvrta”

Istorija
Milan Micić: Nezapamćena bitka, 3. izd.
„Aleksandrovački letopis: zbornik radova: knjiga treća“ 

Poezija
Milan Micić: „Rakija i rane”
Predrag Marković: „L'imun isceđen“
Dušan Radak: „Krevet-zmija i mala Prosvetina enciklopedija“
Nika Jasna Đukić: „Svetlost bezmenja
Ivo Munćan: „Stare priče iz ravnog Banata” 

Proza

Radovan Vlahović: „Banatske pripòvētke“2. izd.
Radovan Vlahović: „Sve je u glavi“ 2. izd.
Ivan Pravdić: „Dve izrazito različite novele 
Slobodan Panić: „Era istine i svesti“
Alisa Aleksandrić: „Đubre do kraja“
Stanislava Bakić Jokanić: „Sasvim lične priče“
Piroška Budišin: „Draga moja, da ti kažem“
Predrag Peđa Stanaćev: „Bibliotekar i druge priče“
Neda Ibrajter: „925“ 

Baština
Ostoja Vojinović: „Rusija među nama

Književnost za decu
Aleksandra Ćazić Kiurski: „Male priče o velikim piscima“

Fotografija
Ljubomir Kojić: „Svetlopis kao beskraj. Knj. 3“ 

Posebna izdanja
Branka Bubanj, Višnja Bubanj Vučić: „Učimo srpski“

Sociologija
Marica Šljukić: „Tezga pokraj puta: sociološka analiza karakteristika i položaja malih proizvođača na srpskom tržištu hrane“ 

Pozorište
Milena Kulić: „Pozorišne priče (od srednjeg veka do dubrovačke drame) 

Prva knjiga/studije
Milivoj Bajšanski: „Sve junake po imenu znadem : atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića“
Milivoj Bajšanski: „Sve junake po imenu znadem : atribucija junaka u pesmama Tešana Podrugovića“ , 2. izd. 

Prva knjiga/proza
Nina Katana: „Beznađe 

Prva knjiga/poezija
Uroš Pavlov: „Nebo su razgažene cipele“ 

Zavičaj
Radovan Subin: „Zlatnom varjačom po svetu“
Željko Višić: „Cvrkut na drveću bez lišća”
Jelka Knežević: „Pesme“ 
Veselin Mandarin: „Nisam ti rekao“ 

U pripremi
Vladan Radovanović: „Biti”
Vladan Radovanović: „Višemedijska umetnost”
Radovan Vlahović: „Džems Bond u kratkim pantalonama”, 2. izd.
Milan Micić: „Kolonistička naselja: knj. 3. ”
Ferenc Nemet, Milan Micić: „Jul 1914.”
Nenad Stanojević: „Čitanje stvarnosti”
Katarina Pantović: „Vizuelni citati sveta 
Milica Drndarević: „Ako je to sve
Goran Blagojević: „Ljubav je navada”
Stanislava Bakić Jokanić: „Sasvim lične priče”, 2 izd.
Radovan Vlahović: „Proleće Sime Cucića: 15 godina: monografija”
Radovan Vlahović: „Dani Teodora Pavlovića: 25 godina: monografija”
Senka Vlahović: „Ilustracija knjiga za decu”
Milorad Grujić: „Život bez snova”
Dragan Batinić: „Ne žuri! : Pismo početnicima u odrastanju“, ilustr. Julijana Milutinović
Aglaja Metodijeva: „Srce bez lubenice”
Nikolaj Velimirović: „Reči o svečoveku“
Dušan Bilbija: „Prvih sto godina ruskoselskog fudbala 1921–2021.
Ksenija Golubović: „Svi smo se rodili ljubomorni na ptice”
Čarna Cvijić: „Dok se večnost ne završi”
Sara Balaž: „Kad sam verovala u jednoroge”

Roman „Ljuba” Radovana Vlahovića predstavljen u Bašaidu

Promocija romana „Ljuba” Radovana Vlahovića održana je 13. oktobra 2024. godine u velikoj sali Doma kulture u Bašaidu.


Učestvovali su: Stanislava Bakić Jokanić, književna kritičarka, Senka Vlahović, moderator, i Radovan Vlahović, autor, dok je odlomke govorio Radovan Ćirić.


Promocija je održana u organizaciji KUD-a „Bašaid” i Narodne biblioteke „Jovan Popović” Kikinda.


O romanu „Ljuba” , četvrtoj knjizi Banatske epopeje, Stanislava Bakić Jokanić rekla je:

„O romanu 'Ljuba' Radovana Vlahovića pisano je i rečeno da zahvaljujući lokalnom banatskom govoru i detaljnoj deskripciji ostavlja autentičnu sliku života u prošlosti u Banatu, da autor voli svoje junake jer su mu od srca otpali, da u drugom delu romana sveznajući pripovedač prepušta junacima da govore o istom događaju (poziv za Ljubu i Radu iz Mesnog odbora jer nisu predali obavezu) osvetljavajući taj događaj iz različitih uglova, da je značajna novina u piščevom postupku unošenje dokumenata u književni tekst i da je sve ovo odlično ukomponovano, literarno opravdano i stilski efektno.

Brojne su i neosporne vrednosti ovog romana, ali je na mene najjači utisak ostavila detalj-priča, minijatura o 'št'ikanom jastučetu' i kontrast između dokumenata i lirskog epiloga.

Priča o 'št'ikanom jastučetu' prati me od prvog susreta sa romanom, imala sam priliku da je čujem i od pisca lično.

'Št'ikano jastuče' je metaforički izraz za temu romana (prinudni otkup), događaj u malom, zbijena istina, celovita i mnogoznačna, lični i lirski, (ali i dramski) odjek istorijskih događaja i lomova. Na spisku konfiskovanih stvari (pokretne imovine) nalazi se i malo jastuče uzeto odojčetu u kolevci ispod glave. U ime koga i čega je to učinjeno? Ljudskost na dnu! Trijumf ideologije, licemerja i revanšizma. Jastuče odudara lepotom, ono je dar za povojnicu iz Engleske, iz drugog i drugačijeg sveta kome otimači nikada neće moći pripadati. Osim toga, belo štrikano dečije jastuče simbolizuje i nevinost stradalnika.

Nastaviće se... ”


VIŠE O KNJIGAMA

„Ljuba”:

„Banatska epopeja”:

Foto: Goran Birimac