Žiri za dodelu Književne nagrade „Stevan Sremac”, za najbolja humoristično-satirična ostvarenja, doneo je odluku da nagradi Pop D. Đurđeva, Bojanu Dončetović i Uroša Pavlova.
Konkurs za Nagradu je realizovan u saradnji Mesne zajednice Elemir i Banatskog kulturnog centra u okviru manifestacije „Sremčevi dani – Bal u Elemiru 2023”. Žiri je radio u sastavu: Uglješa Šajtinac (predsednik), Srđan V. Tešin i Jelena Blanuša.
Nagrade će laureatima biti uručene 1. jula od 19 časova u Mesnoj zajednici u Elemiru. Iste večeri, pored dodele nagrada, održaće se i književno veče – portret pesnika Nenada Šaponje. Na književnoj večeri učestvuju autor, dr Zoran Đerić, Sonja Damjanović i Radovan Vlahović.
Saopštenje žirija
Žiri nagrade „Stevan Sremac – Bal u Elemiru”, koji su činili Uglješa Šajtinac (predsednik), Jelena Blanuša i Srđan V. Tešin, doneo je jednoglasnu
odluku da PRVU nagradu dodeli Popu D. Đurđevu iz Novog Sada za kolekciju kratkih priča
„Dekamoron iliti deset debilnih priča”.
Druga
nagrada pripala je aforističarki Bojani Dančetović iz Beograda, dok je treću nagradu osvojio pesnik Uroš Pavlov
iz Novog Sada.
Žiri
je odlučio da pohvali priče „Izuzetno prilagodljiva vrsta čija se
brojnost povećava” Dragane Mokan iz Beograda, „Pričaj sa mnom!” Tihane
Tice iz Beograda i „Dežurni krivci” Dragana Vasića iz Kikinde.
U ciklusu od deset mini-priča objedinjenih pod naslovom „Dekamoron iliti deset debilnih priča” Pop D. Đurđev, u cilju postizanja satiričnog efekta, demonstrira izuzetnu veštinu poigravanja jezikom. Njegov kalamburski jezik u prvom redu dekonstruiše bajke i basne iz književne starine, dajući im neočekivan obrt, poentu i efekat, a tipični primeri su urnebesna minijatura o mitu o Iksionu ili apokrif o holandskom matematičaru Ludolfu van Cojlenu. Kroz priče Popa D. Đurđeva promiču još i Đepeto, Zvjezdočkin, Bik Koji Sedi, Tom Džons, vuk i lisica, patuljci Slinakvo i Srećko i svi oni bivaju akteri komičnih situacija i neočekivanih radnji koje se odigravaju isključivo u jeziku koji u ovim prozama ima tri funkcije: kao piščev materijal, kao njegova alatka, ali i kao glavni lik sličan onima iz dosetki i paradoksa braće Marks.
Pop D. Đurđev ili Dušan
Đurđev (1953) piše satiru i poeziju za
mlade, a bavi se i vizuelnim istraživanjima. Osnovnu školu pohađao je u Kovilju, Novom Sadu i Kaću, srednju u Kraljevu, a studije
šumarstva na Univerzitetu u Beogradu. Objavio je tridesetak knjiga različitih
žanrova, od satiričnih pesama i zapisa, do slikovnica, vizuelnih pesama i
kratke proze za mlade. Dobitnik je mnogobrojnih književnih nagrada, među kojima
su i nagrade: „Brana Cvetković”, „Radoje Domanović”, „Gašino pero”, „Gordana
Brajović”, „Plavi čuperak”, „Zlatna kaciga” i druge. Živi i radi u Novom Sadu.
Aforizmi
Bojane Dančetović golicaju drugačije od drugih. Poput paunovog pera sa
urođenim finim nitima, u gomili drugih pera, prepoznaćete ga po tome što vas u
ovim kratkim mislima, duhovitim zaključcima i ironičnim obrtima ne golica samo
iščekivanje osmeha već i nešto nalik melodiji mudrosti i pesničkoj veštini.
U ciklusu od devet pesama, Uroš Pavlov predstavlja različite istorijske ili subjektivne momente iz perspektive lirskog subjekta nesvesnog značaja trenutka. Kroz niz sukcesivnih, naizgled nasumičnih slika i impresija, bez iznošenja zaključaka i vrednosnih sudova, predstavljena je tragedija poznatih i nepoznatih ljudskih sudbina i doživljaja.
Uglješa
Šajtinac, predsednik žirija
Jelena Blanuša,
članica žirija
Srđan V. Tešin,
član žirija
U Elemiru, 20. jun 2023.