JNA 35, 23273 Novo Miloševo, Srbija, 00381(0)69/783-155, 00381(0)63/644-369, banatskikulturnicentar@gmail.com

„Stojan Mesaroš – Pola veka u kulturi”

Edicija ZAVIČAJ
192 str, broš. povez, 20 cm, 2018. god.
ISBN 978­-86-­6029­-373-4

Cena: 600 din
Knjigu možete poručiti pouzećem na mejl:
banatskikulturnicentar@gmail.com

Štampanje knjige pomogla je Mesna zajednica Novo Miloševo.

Stojan Mesaroš je srcem bio u muzici budući da ga je otac, zajedno sa braćom Šandorom i Draganom, kod kuće, u porodičnim uslovima, trenirao i spremao za nastupe. Ali pored muzike, Stojan je od oca primio još jednu osobinu koju je avangarda radničke klase profilisala kao vrednost, a to je bio društveni aktivizam. Stojan se prihvatio, kao omladinac, te tradicije i nije do dana današnjeg u tome, ma koliko se vreme menjalo, odustajao. Lokal-patriotizam je poneo iz kuće, pored talenta za muziku, glumu i sport, a i spremnost da se uvek i na svakom mestu radi za opšte dobro, kako svoga sela, opštine, tako i šire društvene zajednice.

Svako vreme je imalo svoje vrednosti i one su se menjale za ovih pola veka, ali Stojan se nije menjao, već je ostajao jednako na liniji amaterizama i aktivizma, da se i u našem selu, u skladu sa mogućnostima, kulturno-zabavni i sportski život neguje i da se uvek, iz generacije u generaciju, talenti afirmišu.

U umetnosti amatera je važniji umetnički kreativni i stvaralački put, nego neki takmičarsti duh, znao je tokom svog stvaralaštva i Stojan Mesaroš. Ostvariti svoje kreativne ideje nekada je važnije nego ih se sramiti, kako to čine mnogi kulturni čistunci iza kojih nikada ništa ne ostane i ništa se ne pamti. Stojan je čovek koji je svoje talente, kako dramske, tako i muzičke, ispoljavao sa lakoćom i vedrinom koje u sebi nosi, onu radost kreativnog stvaranja koja je pojedincu važna koliko neki visoki estetski kriterij. 



Iz Predgovora
Radovan Vlahović, urednik

Konkurs za Nagradu „Teodor Pavlović“


Banatski kulturni centar iz Novog Miloševa, u saradnji sa Maticom srpskom iz Novog Sada, pod pokroviteljstvom Opštine Novi Bečej i Mesne zajednice Novo Miloševo, organizuje kulturnu manifestaciju Dani Teodora Pavlovića koja će se 19. put održati krajem septembra 2018. godine u Matici srpskoj u Novom Sadu i u Banatskom kulturnom centru u Novom Miloševu.

Manifestacija se održava u slavu i čast značajnog kulturnog pregaoca srpskog naroda Teodora Pavlovića (1804–1854, Karlovo, današnje Novo Miloševo), reformatora i obnovitelja Matice srpske, njenog prvog sekretara, urednika Letopisa, osnivača Galerije Matice srpske i prve muzejske zbirke, urednika više listova i novina, rodonačelnika žurnalistike u Srba, advokata, književnika, prevodioca...

Povodom manifestacije, organizator tradicionalno raspisuje konkurs za Nagrade „Teodor Pavlović“:

Nagrada „Teodor Pavlović“ za životno delo
Nagrada „Teodor Pavlović“ za životno delo je svojevrsno društveno priznanje koje se na predlog institucija, udruženja građana i grupa dodeljuje istaknutom pojedincu za vrhunske rezultate postignute u određenoj oblasti. Ova nagrada se daje za sledeće oblasti: nauka, umetnost, sport, privreda, poljoprivreda, javni (politički) rad.

Nagrada „Teodor Pavlović“ za najbolju knjigu
Nagrada „Teodor Pavlović“ za najbolju knjigu dodeljuje se za knjigu iz oblasti književnog, publicističkog, kulturno-istorijskog, naučnog i prevodilačkog rada objavljenu na srpskom jeziku u 2017. i 2018. godini.

Žiri u sastavu: dr Mirjana Brković (predsednik), dr Srđan Šljukić i Radovan Vlahović, književnik, uručiće nagrade u okviru manifestacije u Matici srpskoj u Novom Sadu.

Knjige i predloge u po 4 primerka poslati do 1. septembra 2018. godine na adresu: Banatski kulturni centar, JNA 35, 23273 Novo Miloševo

Za sve informacije obratiti se na telefon 063/644-369 ili mejl adresu banatskikulturnicentar@gmail.com

Mira Vidović Rakanović: „Razotkrivena neosećanja”

Edicija ZAVIČAJ
112 str, broš. povez, 20 cm, 2018. god.
ISBN 978­-86-­6029­-369-7

Cena: 500 din
Knjigu možete poručiti puzećem na mejl:
banatskikulturnicentar@gmail.com


U inat svemu, poeziju pesnici izvlače iz svih vremenskih olupina i oživljavaju sa ono malo ljubavi kako bi živela u vremenu koje odlazi negde da bi se pamtilo. Mira Vidović Rakanović u pepelu snova dosanjava sve želje života kako bi sumorni tragovi oživeli i postali poezija.

Čas je zvezda koja izleće iz svoje orbite da bi živela svoj život, čas otpisana u sablasno doba da još šeta sablasnim detinjstvom kad nema drugih želja koje navode na bilo koji trag koji ima značenje ili ga je zaboravila, pa ne sme da ga kaže.

Anastas Nastevski, književnik

Pesnikinja nas uči da proživljeno i doživljeno odlaze u nepovrat, u zaborav, a da samo ono što je zabeleženo ostaje, nalik ponekad „sumornim tragovima”, i uči nas da nam malo za sreću treba, tek po neki osmeh dragog nam bića, u vremenima kad su se godine iscepale i pokidale kroz različite životne pometnje, koje su nam bile nametnute, koje mi nismo ni priželjkivali, ni zvali, a one su se desile uzrokovane spoljašnjim tuđim voljama i nametnutim ideologijama.

Mira je pesnikinja koju su život i muka omudrili i učinili da ona kroz svoje pevanje i mišljenje ne prilazi životu i stvarima naivno i olako. Ona je uspela da pronađe i otkrije mehanizme koji su nalik Đakondinom smešku i sa puno ironije, a ponekad i humora, onog jetkog, ona uspeva da se obračuna sa životnim nedaćama ka ko u pesmama koje su pred vama tako i, nadam se, u realnom životu.

Radovan Vlahović, književnik

Održani Sremčevi dani u Elemiru

Manifestacija „Bal u Elemiru – Sremčevi dani” održana je po trinaesti put 29. i 30. juna 2018. kada su dodeljene Nagrade „Stevan Sremac” Mileti Prodanoviću, Radetu Vodeničaru i Milani Grbić, predstavljene knjige dr Zorana Đerića i dr Milana Micića, otvorena međunarodna izložba ilustracija iz Bratislave, održana kolonija karikature i više koncerata.

Dobitnici nagrada „Stevan Sremac” i žiri: Srđan V. Tešin, Uglješa Šajtinac, Jelena Blanuša, Mileta Prodanović i Milana Grbić

Manifestaciju „Bal u Elemiru – Sremčevi dani” organizuju Mesna zajednica Elemir u saradnji sa Banatskim kulturnim centrom, uz podršku Grada Zrenjanina.



29. 6. 2018. održano je pesničko autorsko veče prof. dr Zorana Đerića, 
upravnika Srpskog narodnog pozorišta. 

O poeziji Zorana Đerićagovorili su Zdenka Valent Belić i Radovan Vlahović, 
dok je pesnik govorio svoje stihove iz različitih perioda stvaralaštva. 

Prisutne je pozdravio predsednik Saveta Mesne zajednice Elemir i predsednik organizacionog odbora manifestacije Marko Kovačević. Voditelj programa: Jovica Jašin, glumac.

29. 6. dodeljene su i književne nagrada „Stevan Sremac” Mileti Prodanoviću (1. nagrada) i Milani Grbić (3. nagrada). Radetu Vodeničaru, dobitniku 2. nagrade, koji je bio sprečen da prisustvuje, nagrada će biti naknadno uručena.

Žiri: Uglješa Šajtinac (predsednik), Srđan V. Tešin i Jelena Blanuša.

Mileta Prodanović.

Milana Grbić.

Više od rezultatima konkursa: 

30.6. održana je tradiocionalna Kolonija karikaturista kada je i otvorena izložba karikatura. 

Učesnici kolonije: Jugoslav Vlahović. Jakša Vlahović, Marija Vlahović (Dokmanović), Konstantin Grosu, Kire Radenkov, Vladan Nikolić, Nikola Štiklica.

 Izložbu je otvorio Jugoslav Vlahović. Pred njega govorili su Konstantin Grosu, 
Radovan Vlahović i Jovica Jašin. 

U okviru Kolonije karikature otvorena je i izložba „Nagrade Bijenala ilustracije u Bratislavi 2017” koju Banatski kulturni centar organizuje u saradnji sa Bibianom iz Bratislave i Galerijom Babka iz Kovačice. 

Izložbu je otvorila Senka Vlahović, član žirija Bijenala iluetracije u Bratislavi 2017.

Nakon otvaranja izložbi nastupila je grupa Porodična manufaktura integralnog hleba 
(Jugoslav, Jakša i Marija Vlahović).

30. 6. predstavljena je i knjige „Naseljavanje Petrovčana u Čib – Čelarevo 1946–1947. godine“ istoričara dr Milana Micića. Govorili su dr Milan Micić, dr Milan Ševo i Radovan Vlahović.

Celokupan program možete videti ovde: