Vlasta Mladenović: „Pesme za prekosutra”
Konkurs za objavljivanje prvih knjiga mladih autora 2021.
Konkurs za objavljivanje tri prve knjige mladih autora iz Kikinde, Srbije i dijaspore 2021.
Grad Kikinda i Banatski kulturni centar (BKC) raspisuju konkurs za objavljivanje tri prve knjige mladih autora do 35 godina. Konkurs se odnosi na autore koji žive na teritorije Grada Kikinde, na autore iz Srbije i na autore iz dijaspore.
Autori konkurišu sa rukopisima (poezija, proza, esej, književna kritika, naučni i istraživački radovi i dr) od kojih će žiri, odabrati tri rukopisa za obajvljivanje u ediciji PRVA KNJIGA Banatskog kulturnog centra. Žiri će nastojati da odabere jedan rukopis autora iz Kikinde, jedan rukopis autora sa teritorije Srbije i jedan rukopis autora iz dijaspore.
Žiri radi u sastavu: Milena Živkov, predsednica žirija (prof. srpskog jezika i književnosti, članica Gradskog veća za obrazovanje i kulturu i jedna od pobednica ovog konkursa 2019. godine), Senka Mudrinić (organizatorka programa Kulturnog centra Kikinda i jedna od pobednica ovog konkursa 2014. godine) i Radovan Vlahović (književnik i direktor BKC-a).
Propozicije konkursa: rukopise u word formatu, biografiju autora i kontakt podatke (adresa, mejl, telefon) poslati na mejl: banatskikulturnicentar@gmail.com
Konkurs je otvoren od 17. 03. 2021. do 01. 6. 2021. godine.
Rezultati konkursa biće objavljeni 01. 07. 2021. godine, a knjige će biti objavljene do kraja oktobra 2021. godine (i pojaviti se na Međunarodnom beogradskom sajmu knjiga ukoliko prilike dozvole da sajam bude održan).
Ovaj konkurs BKC tradicionalno raspisuje uz podršku Grada Kikinde više od deset godina.
Za sve dodatne informacije o
konkursu obratiti se na e-mail:
banatskikulturnicentar@gmail.com ili
na telefon 063/644-369.
Jovan Zafirović: „Dragi dnevniče”
Osmomartovska akcija - Radovan Vlahović: Tri romana o „Bapi”
Svim ovim romanima, kao jednom celinom, obuhvaćena je najpre prva polovina dvadesetog veka, sa evokacijom stravičnih događanja tokom Velikog rata i prvih desetak godina iza njega, potom život iza ćesara, u vreme stabilizovanja nove države i privikavanje na „nove adete“ (sadržaj prve knjige „Bapa“), zbivanja do sredine tridesetih, kada se događa atentat na kralja Aleksandra Karađorđevića (drugi u nizu, roman „1934“), a trećim romanom „Mučenici“ nastavlja se život paora-salašara Branka i svih njegovih iz velike porodice Pavlovih, među kojim je svako u ponečem i „na svoju ruku“, sve do zbivanja marta 1941. godine, kada je već sasvim izvesno pristizanje novog ljudskog sunovrata. Svim tim ratnim plamenom biće zahvaćeno i to malešno pleme banatskih Srba duboko ukorenjenih, posle mnogih nevolja, koje su ih ništile, ipak, opstalih na panonskom tlu, na tako malenom prostoru kao što je Kikinda i okolna mesta, u tom tek deliću i jugoslovenskog, ali i evropskog pakla. Opstalih i po svemu što predstavlja potpuni identitet jednog naroda (jezik, vera, tradicija...) jasno prepoznatljivih u mnoštvu drugih. (David Kecman)
Mirko Čavić: „Dragomir mi kazo”
Sanja Obradović: „Isusovka”
Edicija PROZA