JNA 35, 23273 Novo Miloševo, Srbija, 00381(0)69/783-155, 00381(0)63/644-369, banatskikulturnicentar@gmail.com

Promocija knjige izabranih pesama Raše Popova

Predstavljanje knjige „Izabrane pesme” Raše Popova (izbor i predgovor Bojana Popović) održače se u petak 25. juna 2021. od 19 časova u Galeriji Doma kulture u Mokrinu.

Radivoj Raša Popov

O knjizi će govoriti: Bojana Popović, priređivač, prof. dr Milivoj Nenin, urednik edicije „Banat”, Radovan Vlahović, urednik i direktor Banatskog kulturnog centra, i Jovan Veljin Mokrinski, predsednik Udruženja „Raša Popov” Mokrin. Stihove Raše Popova govoriće najmlađi članovi recitatorske sekcije iz Mokrina.

Izdavači su Banatski kulturni centar Novo Miloševo i Udruženje „Raša Popov” Mokrin.

Knjiga je objavljena u ediciji „Banat” koju uređuju Milorad Grjuić, prof. dr Milivoj Nenin i Radovan Vlahović. U ovoj ediciji do sada su objavljene knjige: „Az Jesam” Milete Jakšića (priredila dr Zorica Hadžić), „Pitanja srpske književnosti XVIII i XIX veka” Tihomira Ostojića (priredila dr Milica Ćuković), „O Banatu i o Banaćanima” Miloša Crnjanskog (priredio Stojan Trećakov), dva romana Milorada Grujića „Poslednje godine u Arača-selu...” i „Bog Vadraca i Madžara”, „Svi moji banatski pisci” Milivoja Nenina i „Todor Manojlović i pozorište” (priredila Bojana Popović).

Promocija se održava u okviru bogate Nedelje kulture u Mokrinu, a uoči manifestacije Dan Raše Popova koja će se održati 26. juna.


O knjizi

Kada izgovorimo ime Raša Popov, odmah nam se u mislima javlja odrednica „dečji pesnik“. Međutim, ako i letimično pogledamo bibliografiju „mokrin­skog čarobnjaka“, kako su ga kritičari najčešće zvali, uočavamo da je Popov napisao mnogo više sti­hova posvećenih odraslima. Objavio je ukupno deset zbirki pesama za odrasle, koje su, nažalost, ostale skrajnute iza njegovog dragocenog televizijskog rada i stvaralaštva za decu.

Poeziju je shvatao kao poseban svet koji nije svet realnosti, te zbog toga pesnik nije nužno morao da prati dešavanja i događaje u stvarnosti. Verovao je da poezija ima potpunu autonomiju od stvarnosti i da pesnik treba da oduhovi grubi svet i otkriva nove svetove:

Najstravičnija je i stužena baš lirika jer ostaje na mukama neizvesnosti, nikad ne nađe sunce, sva su sunca zla, uvek ona traži novo sunce, nikad ne može da vidi svoj cilj, da ga epski prikaže. U lirici u kojoj se samo pita ima akrobatske draži jer tu se visi samo nad ponorom. Pesnici traže svet, i kad ga nađu pesnici su.

 

Iz Predgovora

 

Bojana Popović diplomirala je, magistrirala i doktorirala na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu, smer Nauka o književnosti. U periodu 2017 – 2018. radila je na Filozofskom fakultetu u Novom Sadu kao naučni saradnik na projektu „Todor Manojlović i pozorište”. Autorka je brojnih objavljenih stručnih radova.